Bramy rozwierne

Budowa garażu to inwestycja na wiele lat, dlatego przed przystąpieniem do jego budowy należy dokładnie zastanowić się nad jego szczegółami technicznymi, takimi jak wielkość powierzchni, grubość ścian, izolacja czy wreszcie brama, która jest jednym z głównych elementów garażu. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie te elementy wymagają dokładnego rozważenia już na etapie projektowania, później bowiem trudne może być zmienienie któregoś z elementów w taki sposób, żeby konieczne nie było zmienianie wszystkiego. 

Już wiemy jakie pytania należy sobie zadać, możemy zatem przejść do najważniejszego z nich czyli - jaką bramę garażową wybrać? Jak się można spodziewać, odpowiedzi na to pytanie jest wiele i zapewne każdy uważa, że to jego odpowiedź jest tą właściwą. Jak jest naprawdę? Nie ma rozwiązania idealnego, wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz założeń konstrukcyjnych. Jeśli chodzi o bramy garażowe Istnieje wiele opcji, do najczęściej wybieranych należy jednak kilka typów, są to: bramy rozwierne, uchylne, segmentowe oraz rolowane. Każdy z tych typów cechuje się innymi zaletami dzięki czemu z łatwością możemy wybrać taki który najlepiej będzie pasował do naszych wymagań.

Przykładowo jeśli podjazd znajdujący się przed garażem jest krótki lub nasz garaż wychodzi prosto na ulicę, nie możemy zamontować w nim bramy, która w jakiś sposób otwierać się będzie na zewnątrz garażu. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest montaż bramy segmentowej, nazywanej również sekcyjną, która może występować w wersji górnej lub bocznej. Oznacza to podczas otwierania bramy segmenty, z których się składa przesuwają się po prowadnicach w taki sposób, żeby ostatecznie schować się w ścianie lub suficie. Inną opcją, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca zarówno w garażu, jak i przed nim są bramy rolowane, nazywany też czasem żaluzjowymi. Ten typ bramy zajmuje mało miejsca i przypomina nieco rolety okienne. Brama składa się z dwóch połączonych ze sobą specjalnymi zaczepami poziomych profili, które są wypełnione pianką poliuretanową.

 

O wiele więcej opcji mamy oczywiście, jeśli nie ogranicza nas długość znajdującego się przed garażem podjazdu, w takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować bramę otwieraną na zewnątrz. Z dostępnych opcji do najpopularniejszych należą bramy rozwierne, nazywane też bramami skrzydłowymi - tak naprawdę stanowią one jedno z najstarszych rozwiązań i wyglądam przypominają drzwi. Kiedyś produkowało się je w wersji jedno- i dwuskrzydłowej, obecnie nie produkuje się już wersji jednoskrzydłowych, które zresztą nie było zbyt wygodne. Alternatywą dla bram rozwiernych są bramy płytowe, nazywana też bramami uchylnymi. Również w tym przypadku skrzydła bramy otwierają się na zewnątrz, rzadko jednak stosuje się je dla szerszych garaży, ich standardowa szerokość nie przekracza bowiem zwykle trzech metrów.