Systemy ogrodzeniowe

Ogrodzenia to w dzisiejszych czasach norma nad którą nikt się już nie zastanawia. Oczywistym jest dla nas, że budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła, przedszkole, boisko czy plac zabaw są ogrodzone. Mamy świadomość tego, że ogrodzenie stanowi skuteczną barierę oddzielającą dzieci od niebezpieczeństwa jakim jest wybiegnięcie na ulicę, porwanie czy inna sytuacja na którą bez ogrodzenia mogłoby zostać narażone. Również ogrodzenia wokół osiedli czy prywatnych posesji nas nie dziwią – różnego rodzaju systemy ogrodzeniowe stanowią dla nas oczywistą formę zabezpieczenia przed wejściem na nasz teren osób niepożądanych czy wręcz niebezpiecznych. Ogrodzenia to jednak nie tylko możliwość zabezpieczenia terenu, ale też sposób na zaznaczenie autonomii własnej parceli oraz w pewien sposób element dekoracyjny.


Każdy, kto decyduje się na zakup ogrodzenia musi w pewnym momencie stanąć przed dylematem – jakie wybrać. Jest to pytanie o tyle trudne, że współczesne systemy ogrodzeniowe są bardzo często dobrze dopracowane i solidne w swojej konstrukcji. I właśnie przez tę trudność wyboru, powinniśmy dokładnie wszystko przemyśleć, żeby mieć pewność, że wybraliśmy dobrze. Żeby tak było przy wyborze odpowiedniego dla nas ogrodzenia należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak to czego tak naprawdę od ogrodzenia oczekujemy – czy zależy nam na bezpieczeństwie posesji czy może bardziej liczy się dla nas odgrodzenie jej od spojrzeń sąsiadów i przechodniów. A może to funkcja dekoracyjna jest dla nas najistotniejszym elementem i chcemy ładnie podkreślić ogrodzeniem nasz dom? Dopiero po odpowiedzeniu sobie na te pytania, można przystąpić do rozpatrywania poszczególnych opcji, a tych jest całkiem sporo.


Główne rozróżnienie jeśli chodzi o ogrodzenia występuje poprzez podział na materiał, z którego są one wykonane. W ten sposób możemy wydzielić na przykład systemy ogrodzeniowe drewniane, kute, metalowe, murowane czy betonowe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to w jaki sposób są one skonstruowane, przy czym równie ważny jest też sposób ich montażu – czy potrzebna jest do ich postawienia podmurówka czy można je zamontować bezpośrednio na podłożu. Czy do ich prawidłowego postawienia potrzebujemy jakichś specjalnych narzędzi lub umiejętności czy damy sobie radę sami. Już te pytania powinny nas naprowadzić na jakiś konkretny typ lub dwa. Do tego jednak należy jeszcze uwzględnić cenę, a ta bardzo często ma decydujące znaczenie.
Do najtańszych ogrodzeń należą siatki ogrodzeniowe, które jednak niezbyt nadają się do tego, by otaczać nimi reprezentacyjną część domu. Alternatywą, która w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność są ogrodzenia panelowe, czyli ogrodzenia złożone z gotowych, powtarzalnych elementów. Takie systemy ogrodzeniowe to dobra alternatywa dla ogrodzeń z siatki, które jeszcze kilka lat temu były standardem, a dzisiaj powoli stają się niewystarczające. Ogrodzenia panelowe to systemy ogrodzeniowe wykonane z prostych lub profilowanych paneli złożonych z ocynkowanych ogniowo stalowych drutów. Druty mogą być pomalowane proszkowo lub powleczone poliestrem.